Wyszukiwanie na stronie

NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych) oraz wykorzystanie ich przez Zespół Szkół w Zielonce w celach informacyjnych obecnie, a także w przyszłości, o ile nie zmieni się cel przetwarzania oraz na otrzymywanie informacji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Adres kontaktowy w celu wglądu do danych, zmian i uaktualnień: zs@zielonka.edu.pl

Facebook

Rajd rowerowy wokół Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego

(Zam: 27.05.2013 r., godz. 11.00)
Dnia 22 maja klasa 1IN wraz z opiekunami panią Joanną Baranowską i panią Lucyną Tołwińską udała się na rajd rowerowy wokół Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.
Obszar parku charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem krajobrazu. Największym jego walorem jest zachowana dolina Bugu, z meandrującą rzeką, licznymi starorzeczami i wyspami w nurcie oraz piaszczystymi łachami i skarpami. Nadrzeczne tereny to kontrast wielu środowisk, suche piaszczyste wydmy graniczą z torfowiskami, a podmokłe lasy łęgowe z borami sosnowymi. Znaczne obszary parku pokrywają łąki zalewowe.
Mieliśmy okazję zwiedzić rezerwat Kules, gdzie występują pola wydmowe oraz zaobserwować zachodzącą na tym terenie sukcesję ekologiczną. Zapoznaliśmy się z roślinnością charakterystyczną dla wydm i torfowisk. Słuchaliśmy śpiewu ptaków, rechotu żab i kumaków. Niestety komary również nie dawały nam o sobie zapomnieć, więc ten odcinek rajdu przejechaliśmy w miarę szybko. Udaliśmy się na Bogackie Góry najwyższe wydmy w tej części parku porośnięte suchym borem sosnowym. Na niektórych odcinkach rajdu były piaszczyste trasy, zatem czasami musieliśmy prowadzić rowery. Kolejnym etapem naszego rajdu był Morzyczyn Włościański nad Bugiem, gdzie podziwialiśmy przepięknie meandrującą rzekę oraz obserwowaliśmy ptaki wodno-błotne występujące na tym terenie czajkę i rybitwę rzeczną. Miłą niespodzianką było ognisko z kiełbaskami zorganizowane przez pracowników parku. Posileni i w dobrych nastrojach udaliśmy się na dalsze zwiedzanie. Wałem przeciwpowodziowym wzdłuż Bugu udaliśmy się do Wilczogąb. Po trasie mijaliśmy tereny zalewowe z brodzącymi tam bocianami. Następnie szlakiem Nadburzańskim udaliśmy się w kierunku Sadownego. Po drodze mijaliśmy liczne kapliczki (min. XVIII kapliczkę św. Jana Nepomucena w Zalesiu) oraz krzyże przydrożne. Na szczęście nie było żadnych poważnych awarii rowerów, jedynie jeden z uczestników miał wywrotkę. Pokonaliśmy 43 kilometry i nie możemy się doczekać kolejnej wyprawy.


Foto
Rajd

Foto
Rajd

Foto
Rajd


Statystyka strony

Strona oglądana: 970 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:brak danych, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:admin, data: 27.05.2013 r., godz. 12.35
Ostatnia aktualizacja:admin, data: 29.05.2013 r., godz. 10.54
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
29.05.2013 r., godz. 10.54adminEdycja strony
27.05.2013 r., godz. 12.37adminEdycja strony
27.05.2013 r., godz. 12.35adminDodanie strony