Wyszukiwanie na stronie

NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych) oraz wykorzystanie ich przez Zespół Szkół w Zielonce w celach informacyjnych obecnie, a także w przyszłości, o ile nie zmieni się cel przetwarzania oraz na otrzymywanie informacji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Adres kontaktowy w celu wglądu do danych, zmian i uaktualnień: zs@zielonka.edu.pl

Facebook

Uroczystość przeniesienia szczątków polskich bohaterów z Powązkowskiej "Łączki" na miejsce tymczasowego spoczynku

(Zam: 10.06.2013 r., godz. 11.09)
7 czerwca 2013 r. udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski, gdzie w Kwaterze “Ł” miała miejsce bardzo wzruszająca uroczystość. Po kilku tygodniach prac ekshumacyjnych szczątki ofiar komunistycznego terroru zostały przewiezione na miejsce tymczasowego spoczynku.
W wyjeździe udział wzięły klasy 1IN i 1ELE oraz uczniowie, którzy w marcu tego roku przygotowywali wykłady na sesję historyczną poświęconą Żołnierzom Wyklętym.
Na uroczystość przybyło kilkaset osób, wśród nich minister sprawiedliwości Marek Biernacki, prezes IPN dr Łukasz Kamiński, kierownik prac ekshumacyjnych Prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz dr Tomasz Łabuszewski, którego gościliśmy w ZS już kilka razy.
W imieniu rodzin ofiar przemówiła pani Zofia Pilecka–Optułowicz, córka rotmistrza Witolda Pileckiego, prawdopodobnie również pochowanego na „Łączce".
Następnie szczątki zostały przeniesione w małych trumienkach do karawanów. Pierwszą trumnę ponieśli prof. Krzysztof Szwagrzyk i Zofia Pilecka-Optułowicz. Kondukt z Cmentarza Powązkowskiego wyprowadzili uczestnicy Rajdu Katyńskiego na motorach. Czerwone flary na cześć pomordowanych bohaterów odpalili kibice Legii Warszawa.

Foto
Cmentarz Powązkowski

Foto
Cmentarz Powązkowski

Foto
Cmentarz Powązkowski

Foto
Cmentarz Powązkowski

Foto
Cmentarz Powązkowski

Foto
Cmentarz Powązkowski

Foto
Cmentarz Powązkowski

Foto
Rajd Katyński


Statystyka strony

Strona oglądana: 1122 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:brak danych, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:admin, data: 10.06.2013 r., godz. 11.09
Ostatnia aktualizacja:admin, data: 10.06.2013 r., godz. 11.20
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
10.06.2013 r., godz. 11.20adminEdycja strony
10.06.2013 r., godz. 11.09adminDodanie strony